< Koordinátor / Vzdělávání

Vzdělávání koordinátorů dobrovolníků
Rozvíjíme vaše znalosti praktickým způsobem

Pro optimální výkon své práce se koordinátor dobrovolníků ve zdravotnictví potřebuje dobře orientovat v podmínkách zdravotnického prostředí a zvládat i dovednosti z oblasti manažerské práce. 

V současné době nabízejí komplex vzájemně se doplňujících vzdělávacích akcí tři organizace:

a)    Vzdělávací kurz pro koordinátory dobrovolníků ve zdravotních službách realizuje Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).  Kurz je základním stavebním kamenem znalostí a skládá se z několika na sebe navazujících částí. Již jsou vypsány termíny na jaro 2025 – více informací ZDE…

b)    Semináře zaměřené zejména na praktickou aplikaci metodických doporučení v oblasti kvality a bezpečí organizuje Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s MUDr. Ivanou Štverka Kořínkovou – více informací ZDE… 

c)    Nadstavbové tematické semináře realizuje MUDr. Ivana Štverka Kořínková se svým lektorským týmem pod hlavičkou Dolvea Innovation.  Jsou zaměřené na detailnější vhled do témat a řešení problémů, se kterými se často setkávají koordinátoři v praxi a není možné je podrobně řešit na supervizích. Díky interaktivní formě vedení seminářů si účastníci mohou řešené téma zpracovat podle specifik svého dobrovolnického programu.

Níže najdete tematické semináře vypsané na aktuální rok. 

V případě dostatečného zájmu je možné do nabídky přidat i některý z již realizovaných seminářů, uvedených níže na této stránce.

Tematické semináře 2025 

TS 4: Využití principu „SMART“ cílů v procesu plánování a realizace změn v dobrovolnickém programu (On-line)

Termín: 

  • první část: 27. května 2025 (9:00 – 12:00)
  • druhá část: 10. června 2025 (9:00 – 12:00)

Seminář je zaměřený na aplikaci principu „SMART“ cílů při plánování, implementací změn a řešení konkrétních situací ve vztahu k fázím vývoje dobrovolnického programu. Opírá se o nová metodická doporučení pro dobrovolnické programy ve zdravotnictví (dokument TM2 Fáze realizace PDZS). 

Podrobnosti zde v pdf…

TS 5: Specifika pozice koordinátora dobrovolnického programu (Prezenčně)

Termín: 9. října 2025

Seminář reflektuje zájem koordinátorů dobrovolnického programu a vedoucích dobrovolnických center ve zdravotnictví, kteří potřebují sestavit tým a nastavit podmínky pro dobře fungující týmovou spolupráci. Je zacílený na praktické využití manažerských dovedností v situacích typických pro řízení dobrovolnického programu ve zdravotnictví.

Podrobnosti zde v pdf…

Registrace a organizace seminářů

Tematické semináře jsou realizované ve dvou formách:

  • Prezenční formou jsou realizované celodenní 6-ti hodinové semináře (od 9:00 do 15:00 hodin), jejichž hlavní řešené téma má lektor připravené a rozpracované v základní struktuře a zároveň je vhodné ho diskutovat v celé skupině nebo řešit v menších skupinách účastníků.
  • On-line formou jsou organizované semináře týkající se takových témat, kde je potřeba nejdříve vysvětlit teoretické základy lektorem a následně je možná diskuze související s praktickou aplikací. Jedná se vždy o cyklus maximálně 3 hodinových částí, které na sebe navazují s odstupem jednoho nebo více týdnů.

Storno podmínky a fakturace:

  • Semináře se konají při minimálním počtu 8 přihlášených účastníků. Maximální počet účastníků je 14 osob. 
  • Na základě závazné přihlášky/registrace bude zájemci vystavena k proplacení zálohová faktura, místo na semináři bude rezervováno po uhrazení zálohy. Daňový doklad bude vystaven ke dni konání semináře. 
  • Záloha může být vrácena pouze v případě písemného odhlášení účastníka nejméně 7 dní před dnem konání semináře.

Tematické semináře realizované v posledních pěti letech

V případě, že máte zájem o některý z těchto již realizovaných seminářů, neváhejte nás kontaktovat

Jakmile bude dostatečný počet zájemců, zařadíme tento seminář opět do našeho programu vzdělávacích akcí. 

TS 1: Spolupráce mezi organizacemi při realizaci dobrovolnického programu ve zdravotnictví 

Seminář je určen pro koordinátory dobrovolníků působící ve zdravotnických zařízeních, případně i pro kontaktní osoby na jednotlivých pracovištích. Je vhodný i pro koordinátory dobrovolníků vysílajících organizací spolupracujících na dobrovolnickém programu s poskytovatelem zdravotních služeb.

Obsahem semináře je praktická aplikace nových metodických doporučení zejména způsob práce se základní administrativou (dokument Administrativa PDZS) a funkční nastavení smluvní spolupráce mezi vysílající a přijímající organizací v souladu s potřebami a možnostmi obou organizací (dokument TM1 Organizace a modely řízení PDZS).

Reflexe účastníků:

  • „Děkuji za seminář. Hodně nám otevřel oči, musíme si udělat nějaký systém. Bylo moc fajn, jak byla poskládaná ta skupinka, hodně nám to dalo.“

TS 2: Práce koordinátora s rizikovým dobrovolníkem

Seminář je zacílený na systém práce koordinátora s dobrovolníky, kteří jsou pro působení v konkrétním typu programu nevhodní nebo rizikoví. Budou probrány možnosti koordinátora a způsoby řešení konkrétních situací (např. odhalení rizikových motivů, odmítnutí dobrovolníka nevhodného pro určitou činnost aj.) ve vazbě na aktuální metodická doporučení (dokument TM3 Výběr, školení a podpora dobrovolníků PDZS). 

Reflexe účastníků:

  • „Seminář byl skvělý, děkuji za něj. Budu se těšit na nějaký další.“
  • „Děkujeme za školení, bylo velmi přínosné.“
  • „Seminář byl fajn, děkuji, vždy je co zlepšovat.“

TS 3: Motivace koordinátora dobrovolníků a její význam pro psychickou kondici

Obsahem semináře je rozkrytí motivačních a demotivačních faktorů, možnosti práce s nároky, limity a vlastní kapacitou koordinátora a případnými rozpory mezi očekáváním a reálnou pozicí koordinátora dobrovolníků v organizaci.

Reflexe účastníků:

  • „Seminář byl hodně podnětný, vždy se mi líbí jak jsou Vaše semináře interaktivní. Díky tomu vždy spousta věcí časem doplyne a zapadne, tam kde mají být. Demotivačních faktorů je okolo hodně, ale zatím mi ta činnost stále dává smysl.“ 

TS 12: Jak reagovat na nové potřeby a požadavky a využít nové příležitosti v dobrovolnictví

Seminář se zaměřuje na zefektivnění přístupu koordinátora dobrovolníků k měnícím se vnějším podmínkám tak, aniž by ztrácel ze zřetele cíl a motivaci ke své koordinátorské práci a osvojil si posuzování nové situace z hlediska krátkodobého i dlouhodobého vlivu a efektu.

Reflexe účastníků:

  • Seminář jsem si užila, i když jsem tam šla bez očekávání. Bylo to vážně povedené a děkuju za všechny podněty!



TS 11: Změny dobrovolnictví v čase nových generací

Obsahem semináře je pohled na aktuální změny a rozdíly v motivacích k dobrovolnické činnosti u dobrovolníků různých generací a na možnosti koordinátora skloubit v poptávce po dobrovolnících i nabídku odpovídající reálnému zájmu a motivaci potenciálních dobrovolníků.

Reflexe účastníků:

  • Seminář se mi moc líbil. Téma bylo výborně vybrané, moc dobře zpracované a určitě velmi dobře využitelné i mimo pracovní prostředí.
  • Využiji typologii dobrovolníků podle generací při tvorbě náborových propagačních materiálů. Nabídka dobrovolnické činnosti v naší organizaci bude zacílena na konkrétní generaci.
  • „Díky semináři jsme si mohla uvědomit, že je velmi důležité přistupovat k dobrovolníkům podle toho, v jaké generaci se narodili. Rovněž jsem si tedy uvědomila, že ne všechny osloví stejné věci.


Copyright © Dolvea Innovation s.r.o., 2015 - 2024